• Aktivity

    • PONUKA KRÚŽKOV

     2020/2021

      

     Už tradične sme od 01.10.2020 zahájili na našej škole krúžkovú činnosť. Napriek náročnej situácii vyplývajúcej z pandémie koronavírusu boli vytvorené všetky podmienky na to, aby od októbra krúžky mohli plnohodnotne pracovať - hoci s obmedzeniami, ale predsa.

     Pre vašu informáciu vám tu predkladáme zoznam záujmových útvarov, ktorých činnosť sme na základe záujmu našich žiakov pripravili:

     1.Absolvent - p.uč.Mgr.Pionteková, Mgr.Mravcová

     2.Piatak - p.uč.Mgr.Pionteková, Mgr.Mravcová

     3.Školská knižnica - p.uč.Mgr.Pionteková

     4.Športový - p.uč.Mgr.Vancelová

     5.Prírodovedecký - p.uč.Ing.Halásová

     6.Umelecký - p.uč.Mgr.Kučerová, PaedDr.Zajacová

     7.Cestovateľský - p.uč.Mgr.Gondek

     8.Literárno-dramatický - p.uč.Gereková

     Žiaľ nás všetkých veľmi mrzí, že v dôsledku pandémie a s tým súvisiacich karanténnych opatrení bola činnosť záujmových útvarov od 12.10.2020 pozastavená do odvolania. Veríme, že po upokojení situácie bude činnosť krúžkov opäť obnovená o čom vás budeme včas informovať.

      

     šk.rok 2020/2021

     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     šk.rok 2019/2020

      

     POSEDENIE PRI PIZZI    

     Piatok pred jarnými prázdninami (21.02.2020) si naši piataci naozaj užili. Nielen že sa zúčastnili školského karnevalu na ukončenie fašiangového obdobia, ale na nich čakalo aj milé prekvapenie v podobe chutnej odmeny za pekné výsledky v Testovaní 5. Každý z nich si pomaškrtil na skvelej pizzi. Tak veríme, že prípravu na testovanie nerobili len kvôli tomu, ale že všetko, čo im ostalo v hlavách aj v budúcnosti využijú.

      

     GRID LASER ARENA ŽILINA

     Počas jarných prázdnin si členovia cestovateľského krúžku vyrazili za hranice Kysúc a navštívili naše krajské mesto. Nešli však obdivovať históriu, alebo vymetať nákupné centrá. Tento krát sa vybrali za dobrodružstvom do Grid laser arény, kde sa zahrali na veľkých bojovníkov a vyskúšali si svoje vojenské schopnosti a stratégie. Vďaka laserovým lúčom zažili v utorok 25.02.2020 úžasné chvíle a naháňačku, pri ktorej sa niektorí poriadne zapotili. Všetci však odchádzali so skvelým pocitom zaujímavo stráveného dňa.

      

      

     MAĽOVANIE MEDOVNÍČKOV

      

     Aj tento rok sme mohli vďaka CVČ spoločne prežiť ďalšie milé popoludnie v predvianočnej nálade. Naše pani učiteľky po večeroch piekli sladké medovníčky, aby sme ich my v škole mohli vyzdobiť bielou chutnou polevou. A veru sa nám darilo. V piatok 13.12.2019 sme sa zišli v triede a pustili sa do práce. A tu je výsledok, na ktorom si budú môcť pochutnať návštevníci našej vianočnej besiedky.

      

     BOWLING V KORNI

      

     S cestovateľským krúžkom zažívajú naše decká veľa nového. Tento krát sa 04.12.2019 vybrali spoločne do Korne, kde si vyskúšali bowling. A veru bolo veselo...

      

      

      

     NOVEMBROVÉ HÝB SA!

     Streda 27.11.2019 bola už od rána akási ponurá, nehostinná, ale my sme sa aj napriek tomu vybrali do prírody. Novembrové HÝB SA! sme poňali viac turisticky ako súťažne. A veru pobyt a pohyb v prírode nám urobil dobre. Aj sme sa porozprávali, aj ponaháňali a v cieli za odmenu schrúmali horalku. Keď na vás doľahne šero jesene, vyberte sa do prírody! Veď predovšetkým o tom je naše Hýb sa! - pohybom ku zdraviu!

     Foto: viď Fotoalbum

     LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD  

     V piatok 15.11.2019 nám to vyšlo. Večer pokojný bez dažďa, mrazu, vetra priam ideálny na lampiónovú prechádzku. Deti sa tešili, prišli aj tí väčší a všetkých nás veru dostala tá nálada mihotavých svetielok uprostred pokojného novembrového večera. A s našimi želaniami vyletelo vysoko k nebu veľa balónov šťastia. Tento príjemný večer sme ukončili v škole pri dobrom keksíku s čajom.

     Foto: viď Fotoalbum

     ŠARKANIÁDA  


     V stredu 13.11.2019 sme využili slnečné popoludnie, jesenný vietor a vybehli na najbližší kopec. Neboli sme však sami. Našimi spoločníkmi boli menšie, či väčšie lietajúce príšerky. Niektoré šarkany lietali ako draci, iné bolo treba tejto zručnosti trpezlivo učiť. Ale polietali si všetky...pre radosť detí.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     BOBOVÁ DRÁHA - OŠČADNICA

     Krúžková činnosť sa rozbehla skutočne naplno! Preto aj členovia Cestovateľského krúžku využili posledné krásne jesenné dni a 05.11.2019 zavítali do Oščadnice. Bobová dráha v prekvapivo "neobmedzenom" počte jázd bola top..., no zviezli sme sa aj na lanovke a zažili skutočne krásnu jesennú atmosféru.

      

      

     OKTÓBROVÉ HÝB SA!

     Posledný októbrový piatok (25.10.2019) sa vyznamenal priam letným počasím a tak sme prvé tohtoročné HÝB SA! mohli stráviť vonku pod šírym nebom. Vyskúšali sme si beh do kopca aj z kopca, preťahovanie lanom, štafetové súťaže, loptové hry aj futbal. Opäť sme sa hýbali a urobili čosi pre svoje zdravie.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     PONUKA KRÚŽKOV

     na školský rok 2019/2020

     Absolvent- Mgr. Pionteková

     Krúžok je pre žiakov deviateho ročníka, zameraný bude na prípravu žiakov na testovanie deviatakov, precvičovanie problémových javov v učive a prípravu žiakov na prijímacie skúšky na stredné školy zo slovenského jazyka.   

     Piatak - Mgr. Nohová, Mgr. Vancelová, Mgr. Filušová

     Záujmový útvar pre našich piatakov a štvrtákov, ktorý im uľahčí prechod z prvého stupňa na druhý. V uvoľnenej atmosfére zopakujeme, precvičíme, utvrdíme učivo povenujeme sa problémovým úlohám a pripravíme sa na testovanie.

     Cestovateľský- Mgr. Gondek

     Chceš vo voľnom čase navštíviť zaujímavé miesta po celom Slovensku? Spoznať tebou neprebádané miesta? Ak sa chceš dostať na miesta, kde si ešte nebol a ktoré ťa lákajú, tak si na správnom mieste! Chodník korunami stromov, hrady, zámky, bobové dráhy... – to je len zlomok toho, čo na nás počas školského roka 2019/2020 spoločne čaká!  

     Jazykový kvet/ The Language Flower- Mgr. Kučerová 

     Podstatou a cieľom ZÚ bude kompletná príprava na postupovú súťaž v dramatizácií v anglickom jazyku: The Language Flower. Na spestrenie aktivít  budeme so žiakmi nacvičovať rôzne scénky a piesne v anglickom jazyku, ktoré môžu zaujímavou formou obohatiť  tradičné kultúrne  programy našej školy, resp. obce.

     Spevácky- Mgr. Gondek

     Mnohí si myslia, že spev nie je ich silná stránka. Nevadí, veľa spevákov nepozná ani noty, stačí iba chuť. V našom krúžku sa budeme venovať viacerým žánrom. Napríklad i taká história je momentálne IN. Každý sa rád vracia k svojim koreňom, rodostromom. Ak sa chceš aj ty aspoň na pár hodín dostať do minulosti, vyskúšať si folklór, tak to môžeš skúsiť tiež v našom speváckom krúžku. Zažijeme školský rok v ľudovom šate. Ďalší druh spevu, ktorý si vyskúšame bude viachlasný zborový spev a mnohé iné...Príď a neboj sa!                                  

     Tanečný- Mgr. Zajacová

     Máš rád hudbu a pohyb? Rád tancuješ? Pozývame Ťa do krúžku plného tanca a dobrej nálady. Nacvičíme ľudové aj moderné tančeky a predvedieme ich pri rôznych príležitostiach. Vítané sú dievčatá aj chlapci.

      

     Prírodovedný- Ing. Halásová

     Tento rok bude prírodovedný krúžok zameraný najmä na aktivity spojené s projektom Zelená škola a prípravou na prírodovedné súťaže. Zameriame sa hlavne na prípravu na súťaž družstiev mladých záchranárov, teda prvá pomoc v praxi.                                           

     Školská knižnica- Mgr. Pionteková

     Stálica medzi záujmovými útvarmi, ktorá každý rok usporadúva množstvo úžasných mimoriadnych aktivít, ktoré podporujú záujem detí o literatúru . Pestuje u detí vzťah o literatúru a rozvíja čitateľskú gramotnosť.  

      

     Školský rok: 2019/2020

      .............................................................................................................................................................................................................

      

     LETNÝ TÁBOR CVČ NA LIPTOVE

     V dňoch 9. – 11. júna 2019 CVČ pri ZŠ s MŠ Olešná opäť zorganizovala už tradičný letný tábor, tentoraz sa cieľovým miestom stal pestrofarebný podtatranský Liptov. Organizátori stavili na zmenu, a preto účastníci nebrázdili okolité hory ako po minulé roky, ale ostali v samom srdci Liptova – Liptovskom Mikuláši a jeho blízkom okolí.

     V utorok hneď po príchode nás už netrpezlivo očakávali zvieratá v kontaktnej zoo – malí súrodenci medvedíkov, živé „plyšové hračky“ tigrov, veverice, zajace – to je len zlomok toho, čo mohli všetci zúčastnení nielen vidieť, ale priamo pohladiť. Liptov skutočne ponúka rôzne atrakcie, a keď je možnosť, prečo neoklamať vlastné zmysly napríklad domom naopak? Asi by len málokto veril, snáď len tí, ktorí už túto atrakciu videli, že takýto dom vám naozaj pomotá rozum. Či je to samotným umiestnením nábytku naopak, či celého domu, či niečím iným, to sa nám zistiť nepodarilo. Nevadí, stačil nám skvelý zážitok.

     Keď už spomíname srdce Liptova, aké by to bolo nenavštíviť vodný park  Tatralandiu. Presne to sa udialo hneď nasledujúci deň. Počasie nám zrána nebolo práve dvakrát naklonené, obedňajšie lúče slnka však dokonale opravili dojem z celého dňa. Táborníci si dosýta vychutnávali vodné tobogany, bazény, šmýkačky...

     Posledný deň nášho tábora sa predsa len aspoň trochu niesol v znamení turistiky. Viete, kde nájsť počas horúcich letných dní sneh a mínusové teploty mimo mrazničky v kuchyni? No predsa v Demänovskej ľadovej jaskyni! A tam aj viedli naše kroky. V priebehu hodiny, počas ktorej nás jaskyňou sprevádzal skúsený jaskynný sprievodca, sme sa dostali z teplého letného dňa do chladničky a na záver priamo do mrazničky, v ktorej bola teplota naozaj mínusová. Pripomenuli sme si tam aj rozprávky, ktoré sa natáčali v tejto jaskyni - Perinbaba či Soľ nad zlato.

     Aký bol teda náš letný tábor? Jedným slovom skvelý! Čo viac dodať na záver? Opäť iba jedno slovo – ďakujeme! Ďakujeme za krásne chvíle, skvelú osádku detí, počasie, ktoré nebolo ani pekelne horúce, ani nepríjemne chladné. Ďakujeme všetkým, ktorí podporili tento výlet. Veríme, že už čoskoro sa opäť zídeme na podobnom vydarenom tábore.

     Foto: viď Fotoalbum

      

               LETNÉ FAJNOVINKY        

     Posledné tohtoročné...

     Fajnovinky_-_leto_2019_pdf.pdf

      

      

     DUBEŇ – VYHLIADKOVÁ VEŽA – TURISTIKA

      

     Z Olešnej autobusom do Čadce, odtiaľ vlakom do Žiliny. Taký bol začiatok cesty našich piatich turistov, ktorí si to 26.06.2019 nasmerovali na Dubeň. Nešli typickou trasou, ale najskôr po hlavnej ceste prišli k odbočke, ktorá sa nachádza pod vrcholom Straník a odtiaľ sa napojili na odbočku. Kráčali po červenej turistickej trase asi 3 kilometre a na vrchole Dubňa si urobili väčšiu prestávku. Pokračovali ďalej po červenej. Za 20 minút už boli pri rozhľadni. Vyšli hore a obdivovali prekrásny výhľad. Videli celú Žilinu, Kysuckú bránu ale aj vrchy ako napr. Rozsutec. Bolo čo obdivovať.  Z rozhľadne sa premiestnili do Budatína, kde si oddýchli v zámockej záhrade.

      

     VEĽKONOČNÉ FAJNOVINKY        

     Tak.... a máme tu naše ďalšie číslo Fajnoviniek.

     JAR_2019_pdf.pdf

      

      

     VALENTÍNSKE SRDIEČKO - výsledky

     Sviatok sv. Valentína je o láske a s ňou sa nám automaticky spája srdiečko. Už niekoľko rokov vyhlasujeme na škole výtvarnú súťaž o Najkrajšie valentínske srdiečko. To tej tohtoročnej sa zapojili všetci žiaci školy: a veru bolo z čoho vyberať. Decká využili mnoho techník, použili rôzne materiály a my sme ich všetky vystavili na hlavnej chodbe k hlasovaniu. Po sčítaní hlasov  sme vyhlásili víťazov:

     1.miesto - Beátka Fučková – 7.A

     2.miesto – Valika Chabroňová a Simonka Gavlasová – 9.A

     3.miesto – Matej Kuric – 4.A

      

      

     VALENTÍNSKE SRDIEČKO

     CVČ pri našej škole vyhlásilo už tradičnú výtvarnú súťaž - Valentínske srdiečko, do ktorej sa môžu zapojiť všetci žiaci školy. Súťažné srdiečká budú očíslované a všetci môžeme hlasovať za to svoje najobľúbenejšie, najsympatické, ... skrátka najkrajšie. Tak teda vyrábajte, kreslite, strihajte, lepte, trhajte...a tešme sa zo sladkej valentínskej atmosféry. Máte čas len do 14.02.2019.

      

     LYŽOVAČKA

     V utorok poobede 22.01.2019 si 20 žiakov našej školy obulo namiesto zimných topánok lyžiarky a vybrali sa vyskúšať lyžiarsky svah v Potôčkoch. Táto akcia bola organizovaná CVČ pri našej škole, čiže deti mali lyžovačku zdarma. Podmienky na lyžovanie boli skvelé a decká si naozaj na svahu užili skvelé chvíle. Proti zime sa bránili teplým čajom, ktorý mali naši lyžiari tiež zdarma v rámci CVČ.

     Kto túto šancu na dobrú lyžovačku nevyužil dostane druhú šancu vo štvrtok 31.01.2019 popoludní, kedy bude vlek v Potôčkoch opäť rezervovaný nášmu CVČ. Keďže v tento deň žiaci dostávajú výpis hodnotenia prospechu a správania bude to vlastne lyžovačka za vysvedčenie :-). Všetci sú srdečne vítaní!

      

      

     VIANOČNÉ FAJNOVINKY 2018

      

     A je tu opäť čas Vianoc a s ním už tradične spojené aj prvé číslo nášho školského časopisu Fajnovinky. Dozviete sa tam mnoho noviniek, ktoré vám možno v doterajšom priebehu školského roka unikli. Readkčná rada, ale aj my všetci vám prajeme príjemné čítanie!

     Vianoce_2018_-_c.1.pdf

      

      

     MAĽOVANIE PERNÍČKOV

     Nadišiel  predvianočný čas a naše príbytky rozvoňali čerstvo upečené medovníčky. Aké by to ale bolo, keby ostali neozdobené, bez tej krásnej bielej škrupinky? Práve preto, aby neostali medovníky v hanbe, rozhodli sme sa, že ich v škole ozdobia naši šikovní žiaci. V stredu 05.12.2018 sa zišlo 31 detí a po pozornom sledovaní prípravy polevy, chopili sa zdobenia. Vyskúšali rôzne vzory a medovníčky sa spokojné a vycifrované usmievali na stoloch . Hotové medovníčky potešili všetkých, ktorí si prišli pozrieť vianočnú besiedku našich žiakov a tie najkrajšie z nich sme naaranžovali a zaniesli na obec, kde sa v nedeľu 09.12.2018 konala výstava v KD Olešná zameraná práve na Vianoce. Práca našich detí bola následne obcou odmenená sladkými lízankami.

      

      

     JESENNÝ TÁBOR – VYSOKÉ TATRY

      

     Pred jesennými prázdninami – od štvrtka 25.10. do soboty 27.10.2018 patrili Tatry aj našim žiakom. Až 31 z nich zlákala predprázdninová nálada a vydali sa po prvých stopách snehu v rámci turisticko – športového sústredenia organizovaného CVČ. Navštívili Štrbské Pleso a Sliezsky dom. Počasie ukázalo snáď všetky svoje tváre, ale zážitok vidieť Tatry aj s cukrovou posýpkou stál za to.

     Foto: viď Fotoalbum

      

      

     Školský rok: 2018/2019

      

     ..................................................................................................................................................................................................................................

      

     KONCOROČNÉ FAJNOVINKY

      

     Tradičné tretie číslo školského časopisu sa nesie v znamení leta. Dúfame, že vás pri jeho čítaní inšpirujeme k prechádzkam a radosti z letných dní! Dakujeme za celoročnú priazeň a tešíme sa na budúci školský rok!

     Fajnovinky_c.3_-_2017_2018.pdf

      

     TURISTICKO-ŠPORTOVÉ SÚSTREDENIE - VYSOKÉ TATRY

      

     V termíne od 13. do 15. apríla 2018 si našich 25 turistov a športovcov opäť vyrazilo do Tatier. Pod pozorným okom pani učiteliek Mgr. E . Bobčíkovej, Mgr. M. Filušovej a I. Piontekovej začali svoju cestu v piatok ráno. Po príchode do Popradu zamierili do Aquacity Poprad.  Druhý deň začali hneď s turistikou na Popradské pleso. Poobede ešte navštívili Štrbské pleso. V posledný deň sa vybrali lanovkou na Hrebienok, potom smerom k Reinerovej útulni a k vodopádom Studeného potoka. Odtiaľ opäť naspäť lanovkou do Starého Smokovca a rovno domov za nedočkavými rodičmi.

      

     MAĽOVANIE VAJÍČOK

     V predveľkonočnom období (26.03.2018) sme do školy pozvali známu olešniansku maliarku na sklo – Danku Perďochovú. Tá vždy ochotne navštívi našu školu a predvedie, ako si okrášliť svoj domov práve technikou maľovania na sklo. Tento rok si mohli deti nielen namaľovať, ale aj zakúpiť krehkú krásu v podobe farebných vajíčok. Touto cestou ďakujeme pani Danke za to, že prijala pozvanie nášho CVČ a spestrila deťom ich popoludnia v škole.

      

     VEĽKONOČNÉ FAJNOVINKY

     Pred Veľkou Nocou 2018 sme vydali druhé číslo nášho školského časopisu Fajnovinky. Opäť je prezentáciou pestrého života v škole - úspešných žiakov, zaujímavých aktivít a nových ľudí, ktorí navštevujú školu, no a samozrejme obsahuje tradičné rubriky - móda, recepty, vtipy, omaľovanky - stačí sa len začítať! Tak Vám prajeme príjemné čítanie!

     Fajnovinky_c.2_-_Jar_2018_pdf.pdf

      

     PLÁNOVANÉ AKTIVITY V APRÍLI

      

     11.04.2018 - Knižná burza - školská knižnica

     13.-15.04.2018 - víkendový pobyt v Tatrách - športový a turistický krúžok

     26.04.2018 - Playback show - hudobná súťaž, kde sa žiaci školy zmenia na slávne pop hviezdy

     Bližšie info nájdete na nástenke CVČ .

      

     HREBIENOK - TATRY

     V sobotu 10.02.2018 zamierili žiaci z turistického a športového krúžku do Tatier obzrieť si umenie ľadových sôch na Hrebienku. Počasie bolo naozaj zimné, zvedavých ľudí bolo tiež dosť, ale naše deti si vychutnávali atmosféru veľhôr a boli plní prekvapenia, pretože tá chladná krása si získa každého.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     KORČUĽOVANIE

     V stredu 07.02.2018 popoludní naši turisti a športovci  využili priestory MK arény v Krásne nad Kysucou, aby si zajazdili na korčuliach. A veru im to išlo celkom fajn! Vďaka pani učiteľkám Filušovej a Bobčíkovej zažili opäť niečo nové.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     VIANOČNÉ ČÍSLO FAJNOVINIEK

     Dúfame, že sa pri čítaní prvého tohtoročného čísla školského časopisu pobavíte a dozviete sa aj niečo nové o našej školičke a aktivitách, ktoré v nej organizujeme.

      

     Fajnovinky_1_17_18_vianoceHOTOVO.pdf

      

      

     ZDOBENIE MEDOVNÍKOV

     Svoju zručnosť, nápaditosť, fantáziu a trpezlivosť si prevcičili v predvianočnom čase aj deti, ktoré 07.12.2017 ostali v škole dlhšie aby namaľovali voňavé perníčky pre hostí, ktorí sa prídu pozrieť na žiacke vystúpenia na vianočnú besiedku. A treba povedať, že sa im naozaj vydarili.

      

     CHATA POD SUCHÝM

     Na začiatku sme mali obrovskú výzvu – zdolať Suchý. Už raz sme sa dostali pod jeho vrchol, ale časová tieseň nám nedovolila zdolať ho. Teraz sme to už zvládli!

     V sobotu ráno (18.11.2017) na stanici panovala veselá nálada, boli sme plní odhodlania. Cesta vlakom ubiehala veľmi rýchlo a značne veselo. Síce sa pomaly a jednoznačne začala formovať „protituristická“ nálada s nádychom „my nikde stúpať nebudeme“, podarilo sa nám ju úspešne potlačiť. Na chatu sme dorazili tesne pred obedom, cesta nám trvala podľa predpokladu. Vystupovali sme v hmle. Po krátkej prestávke sme sa ubytovali a s obrovským frflaním a so snahou ovplyvniť učiteľku pokračovali na Suchý. Ako sme vystupovali vyššie, otvárali sa nám krásne výhľady na Fatru. Hmly sa razom rozplynuli a bolo krásne počasie. Všetka vynaložená námaha stála za to. Bol to úžasný pocit -zdolať Suchý. Cesta späť na chatu už bola veľmi rýchla spojená so šmýkaním, gúľaním a hlavne guľovaním dievčat. Večer sme strávili v chate a oddychovali. Ráno sme sa už spokojní vrátili domov.

     Chcela by som sa poďakovať všetkým deťom, ktoré sa zúčastnili tohto výstupu. Boli skvelé. Aj keď si už mysleli, že neurobia ani krok, tak zmobilizovali všetky sily a zvládli to. A hlavne najmladšia a najmenšia Lucka, vystupovala pomaly ale isto, vrchol zvládla ako všetci ostatní. (A ešte Tomáško, ktorý už nikde nikdy s turistickým nepôjde, jedine ak na KriváňJJJ).

     Foto:viď Fotoalbum

      

     HÝB SA 1

     Hýb sa ,behaj, skáč, bojuj, povzbudzuj! Jeseň sa chýli ku koncu a tak sme využili deň kedy nepršalo a naše obľúbené športové popoludnie (08.11.2017) sme strávili vonku. Preťahovanie sa lanom, hod lietajúcim tanierom, triafanie na terč, štafetové súťaže, beh do kopca a schádzanie z neho. Deti sa nechali strhnúť športovou atmosférou a na ihrisku vydali zo seba všetko. Unavení, zablatení a šťastní sa už tešia na ďalšie popoludnie plné pohybu.  

     Foto: viď Fotoalbum

      

     LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD

     Termín nášho sprievodu sme tento rok skvele trafili, pretože bol naozaj asi posledný jesenný večer, kedy sme tento sprievod mohli uskutočniť. Zraz sme mali v piatok 10.11.2017 o štvrtej poobede a tma na seba nenechala dlho čakať. Pod dozorom pani učiteľky Filušovej, Piontekovej a Vancelovej sme pozažínali  lampióny a večernou Olešnou sme sa vydali ku kostolíku a späť. Cesta potme mala svoje čaro i napätie a svetielka jej dávali punc výnimočnosti. Pri škole sme zapaľovali balóny šťastia a veru ľahké to nebolo. Fúkal studený vietor a nám sa podarilo na cestu vypraviť len dva. O to bola naša radosť väčšia, keď sa vydali nočnou oblohou. Premrznutí ale šťastní, malí i veľkí sme sa v škole zahriali teplým čajom a pochutnali sme si na keksíku. Dobre bolo, tak o rok zas!

     Foto: viď Fotoalbum

      

     Turistický krúžok mladší žiaci – STREČNO

     V sobotu 14.10.2017 sme sa vybrali s mladšími turistami na krásnu zrúcaninu hradu Strečno – Starhrad. Počasie bolo vynikajúce, slniečko nám celú cestu svietilo pod nohy. Cesta vlakom nám tiež ubehla rýchlo. Na Starhrade sme mali krásne výhľady na meander rieky Váh ale i na okolie Strečna. Cestou späť z hradu sme sa cez rieku preplavili na kompe. Myslíme si, že sa všetkým výlet páčil a bolo SUPERJ.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     V školskom roku 2017/2018 sme pre našich žiakov otvorili nasledujúce krúžky:

     -Turistický I. - Mgr. Eva Bobčíková

     -Turistický II. - Mgr. Eva Bobčíková

     -Školská knižnica - Mgr. Ivana Pionteková

     -Absolvent - Mgr.Mária Nohová a Mgr. Ivana Pionteková

     -Piatak - Mgr. Ditta Vancelová

     -Športový I. - Mgr. Martina Filušová

     -Športový II. - Mgr. Eva Bobčíková

     -Školský časopis - Ing. Nikol Michalatová

     -Hudobno-dramatický (v MŠ) - Anna Ferenčáková

      

     Školský rok 2017/2018

     ..........................................................................................................................................

     Školský rok 2016/2017

      

        FAJNOVINKY č.3

     Pomaly tu máme záver školského roka a prinášame Vám posledné číslo nášho školského časopisu FAJNOVINKY. Veríme, že Vás zaujme a nájdete si v ňom aj niekoľko zaujímavých informácií z diania na našej škole. Prajeme Vám príjemné čítanie. Zároveň Vám ďakujeme za to, že ste si nás čítali aj počas školského roka a prajeme Vám pokojné a radostné dovolenkové obdobie.

     Fajnovinky_c.3_16_17_WEB_PDF.pdf

      

      EXKURZIA DO REDAKCIE TÝŽDENNÍKA KYSUCE

     Počas školského roka 2016/2017 pracovalo niekoľko žiakov školy na tvorbe a vydávaní školského časopisu. Za ich celoročnú prácu si zaslúžili odmenu – nielen v podobe vytlačených časopisov a pochvalných slov, ale aj vo forme návštevy profesionálneho masmédia. Tak sme sa v pondelok 19.06.2017 vybrali do Čadce navštíviť  skutočných novinárov. V redakcii týždenníka Kysuce nás privítal a sprevádzal sám pán šéfredaktor Mgr.Ladislav Paštrnák, ktorý nás zasvätil do novinárskej práce. Oboznámil nás s históriou týždenníka, spôsobom výberu tém, prípravy nového čísla, písania a spracovania textov,  tlače, archivácie novín, ale mali sme aj možnosť prakticky si pozrieť grafické spracovanie jednotlivých článkov. Zistili sme, že zostaviť noviny nie je vôbec jednoduché a treba k tomu nielen trpezlivosť, ale aj chuť, talent a predvídavosť, aby sme dokázali čitateľov aj zaujať. V práci novinára je však to najdôležitejšie uvedomiť si, že slovo je silná zbraň – dokáže človeka povzbudiť, odmeniť,  ale na druhej strane aj ublížiť, uškodiť jeho povesti.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     NOVINKY V CVČ

     V našom CVČ sa neustále niečo deje. Pri príležitosti Dňa matiek sa členovia tanečného krúžku zapojili do programu, veľkým lákadlom bol pre nás víkendový wellness pobyt v Korni v penzióne Kriváň, kde sme strávili dve noci. a počas dňa sme navštívili pútnické miesto horu Živčák, zahrali si bowling a loptové hry vo veľkej krytej hale, ale vyskúšali sme aj výrivky, ktoré nám boli k dispozícii. Aj počasie nám prialo, tak sa pobyt skvele vydaril. Na leto chystáme zase návštevu Prahy na 3 noci - všetko je už zabezpečené, cestovné lístky kúpené :-), už len ukončiť školský rok, zbaliť kufre a môžeme vyraziť. Upozorňujeme všetkých, ktorí sledujú dianie v našom CVČ, že vo Fotoalbume sú zverejnené nielen fotky z jednotlivých aktivít, ale aj zábery našej CVČ nástenky, kde sme urobili prierez všetkými aktivitami, ktoré sme zrealizovali počas tohto školského roka - a nebolo ich málo. Okrem toho si môžete vo Fotoalbume pozrieť fotky z výstavy prác našej deviatačky Natálky Perďochovej, ktorá navštevuje ZUŠ - výtvarný odbor, kde vďaka práci školených pedagógov naberala skúsenosti a zdokonaľovala svoj talent pri práci s farbami. Veríme, že výstava jej prác bude pre mnohých našich žiakov inšpiráciou, že pracovať  a rozvíjať svoje schopnosti sa naozaj oplatí.

     FAJNOVINKY Č.2

     Ubehlo niekoľko týždňov a my Vám prinášame ďalšie čislo nášho školského časopisu Fajnovinky. Prajeme Vám pohodové čítanie.

     Fajnovinky_16_17_c.2_web.pdf

      

      JARNÉ TVORIVÉ DIELNE

     Predveľkonočné obdobie už tradične napĺňa kasy obchodníkov a my sme sa rozhodli, že si tieto dni skrášlime nie behaním po nákupoch, ale prácou vlastných rúk. Do školy sme vo štvrtok 06.04.2017 pozvali pani E.Valčuhovú z Klokočova, ktorá nám ukázala prácu s pedigom a jej syna, ktorý zas naučil chlapcov pliesť veľkonočné korbáče. Pletenie deti tak zaujalo, že si korbáče skúšali upliesť aj dievčatá a celkom úspešne. Okrem toho sme vyrábali aj jarné aranžmány. Najviac radosti z našej práce mali však pani upratovačky, ktoré museli dať po nás triedu do pôvodného stavu :-).

     Foto: viď Fotoalbum

       OLEŠNÁ MÁ TALENT

     Podľa vzoru televíznej relácie Česko-slovensko má talent sme sa rozhodli zorganizovať takúto súťaž aj na pôde našej školy v stredu 15.03.2017. Prekvapivo sa do súťaže zapojili mnohé deti. Mali sme možnosť vidieť tanečné aj spevácke vystúpenia a vypočuli sme si aj zvuk harmoniky a spolu sme videli 7 súťažných vystúpení. Porota v zložení p.uč. Piontekovej, Vancelovej, Horníkovej a Michalatovej sa uzhodla na nasledujúcich víťazoch:

     Kategória Spev: 1.miesto – Paulínka Pionteková – 1.A

                              2.miesto – Nikolka Halásová – 2.A

                               3.miesto – Sebko Chabroň – 3.A

     Kategória Tanec: 1.miesto – dvojica Laurika Králiková a Lucka Badžgoňová – 3.A

                                2.miesto – dvojica Erika Brožková (9.A) a Marek Kramarčík (3.A)

                                3.miesto – skupina v zložení Nelka Kozáková a Adélka Čečotková (1.A), Sofinka Chabroňová a Alžbetka Jozeková (2.A), Vikinka Nekorancová a Marek Kramarčík (3.A)

     Kategória Hra na hudobný nástroj – 1.miesto – Maťko Škulavík – hra na harmonike

     Na základe preukázaného talentu sme sa rozhodli, že na postupové kolo Kysuce majú talent, ktoré sa uskutoční 30.03.2017 v KD v Čadci vyšleme tanečníčky Lauru Králikovú a Luciu Badžgoňovú a za hru na hudob.nástroj Mateja Škulavíka. Držíme im palce!

      

       OLEŠNÁ SPIEVA

     Hneď po jarných prázdninách ( v pondelok 06.03.2017) sme po vyučovaní na škole zorganizovali školské kolo súťaže v speve ľudových piesni. Do súťaže sa zapojilo 12 žiakov 1.-7. ročníka. Výsledky sa porota v zložení p.uč.Piontekovej, Horníkovej a Michalatovej rozhodla vyhlásiť v dvoch kategóriach:

     1.stupeň: ocenená bola len jedna žiačka - Paulínka Pionteková, ktorá získala 1.miesto

     2.stupeň - 1.miesto - Matej Škulavík (5.A) a Deniska Prívarová (7.A)

     2.miesto - Margarétka Kobolková (5:A)

     Víťazom blahoželáme a dúfame, že spev bude stále ich veľkým koníčkom!

      

     PRÁZDNINOVÉ TATRY

      V čase, keď väčšina žiakov počas jarných prázdnin oddychovala od školských povinností, tak niektorí naši žiaci naberali nové sily do školských povinností v Tatrách. V stredu 1.3.2017 ráno sme sa stretli na železničnej stanici v Čadci. Nasledovala cesta vlakom do Popradu. V Porade sme sa vybrali do Aquacity, kde sa žiaci vybláznili v rôznych bazénoch a na rôznych toboganoch. Vo večerných hodinách sme sa konečne ubytovali v Tatranskom Lieskovci v hoteli Rysy. Večer sme ukončili výdatnou večerou. Vo štvrtok ráno sme zamierili na celodennú turistiku na Popradské pleso. Zubačkou sme sa dostali na Štrbské pleso a odtiaľ sme pokračovali po červenej turistickej značke až k rázcestiu pri Trigane. Odtiaľ sme pokračovali kvôli zimnej uzávere po zelenej turistickej značke až na Popradské pleso. Cesta bola dosť náročná, najviac nám dával zabrať klzký povrch chodníka. Po krátkom oddychu a pokochaní sa prekrásnou prírodou sme pokračovali v turistike. Na Štrbské pleso sme sa vrátili po asfaltovej spojnici. Túra bola stredne náročná, ale všetci sme ju zvládli a stála za to. Večer sme už len oddychovali na hoteli pri spoločenských hrách. V piatok sme absolvovali prechádzku okolo Štrbského plesa, nakúpili suveníry a tešili sa už na návrat domov.

      

     VALENTÍNSKE SRDIEČKO

     Láska k blížnemu, k rodičom, k starým rodičom, láska medzi súrodencami, láska zamilovaná, láska manželská, láska k prírode..  14. február je už tradične dňom, kedy si ľudia dávajú Valentínky, aby si prejavili tento neobyčajný a silný cit, ktorý je určite najväčšou hodnotou ľudského života. Aj naše deti počas februára tvorili valentínske srdiečka a určite pri tom mysleli na niekoho blízkeho, pretože boli nádherné. Srdiečka boli vystavené na školskej chodbe, kde si ich všetci žiaci mohli pozrieť a zahlasovať za to najkrajšie. Podľa počtu hlasov najkrajšie srdiečko vytvorila Pavlínka Pionteková, na druhom mieste sa umiestnil Denisko Perďoch a na treťom Adelka Čečotková.

      

     LYŽOVAČKA Č.2

     Netrvalo dlho a opäť sa lyžiari našej školy stretli na svahu v Olešnej. Predpovede počasia ohlasovali oteplenie a výdatný dážď a tak sme sľúbené druhé stretnutie zrealizovali už 1. februára. Pán Čečotka nám opäť ochotne zabezpečil vlek a bufet. Popoludnie sme si užili pod orlím zrakom p.uč.Bobčíkovej, Filušovej, Vancelovej, Vráblikovej a pani riaditeľky. Osmelili sa aj žiaci prvého stupňa a prišli si zalyžovať. Vlek tak ako minule hradilo CVČ. Táto zima bola k nám naozaj štedrá.

      

     TURISTIKA - DUBEŇ - STRANÍK

     Kysucká brána začína kopcom s názvom Dubeň. V sobotu 21.1.2017 sme sa rozhodli, že preskúmame jeho dĺžku a hlavne výšku. Vlakom do Žiliny sme sa presunuli bez problémov a krátkou prechádzkou zo stanice ponad rieku Váh sme sa dostali do mestskej časti Budatín. Odtiaľ sme začali prudko stúpať do kopca Dubeň po žltej turistickej značke. Vrchol kopca sme dosiahli zhruba po hodinke chôdze. Odtiaľ sme prešli na Straník. Tento náročný výstup sme zvládli aj napriek reptaniu žiakov, ale ten výhľad stál zato.

       LYŽOVAČKA

     Minulý rok nám to nevyšlo a tak nás potešilo, že na olešňanskom  svahu sa dá opäť lyžovať. Stačilo nahlásiť kedy a kde a žiaci sa nadšene dostavili. Takéto stretnutie spolužiakov uprostred týždňa, pri tak zábavnej činnosti ako je lyžovanie je určite príjemné. Upravený svah, v bufete teplý čaj, vlek hradený CVČ. Čo viac si môžeme priať. Ďakujeme p. Čečotkovi za ochotnú spoluprácu a za to, že pre našich 25 žiakov vytvoril 18.01.2017 skvelé podmienky na lyžovanie.

      

      HRY NA SNEHU

     Tohto roku nás potešila bohatá nádielka snehu. 34 žiakov prvého stupňa sa pod dozorom p.uč.Vancelovej, Filušovej, Vráblikovej a Horníkovej 17.01.2017 športovo obliekli, doniesli si klzáky, boby ale i naplnené igelitové vrecia. Toto zábavné popoludnie začali hrou, kde deti mali za úlohu, čo najskôr dokotúľať do brány obrovské snehové gule. Tam pomohla len spolupráca. Potom sme sa presunuli na blízky kopec. To si deti úžasne užili. Svišťanie dole kopcom, karamboly, váľanie sa v snehu. Deťom sa domov ísť nechcelo. Bolo to veselé popoludnie.


      

      FAJNOVINKY

     Tesne pred Vianocami uzrelo svetlo sveta aj prvé číslo nášho školského časopisu Fajnovinky v tomto školskom roku. Prinášame Vám ho aj na našom webovom sídle práve tu:

     Fajnovinky_2016_2017_c.1.pdf

      

     TURISTIKA - TATRY - HREBIENOK

     Na záver kalendárneho roka sme si povedali, že naše potulky prírodou tento rok ukončíme v Tatrách. V sobotu 10.12.2016 sa skupinka 20 turistov vybrala vlakom do Tatier. ŽSR sa nám snažili skrížiť plány meškaním vlaku, ale na dobrej nálade nám to neubralo. Do Starého Smokovca sme sa nakoniec šťastne dostali... Nastala najobľúbenejšia časť dňa - výšľap na Hrebienok. Síce nám to trvalo o niečo dlhšie ako sme pôvodne predpokladali, ale po niekoľkých motivačných fázach sme vrchol dosiahli. Obrovským prekvapením bolo, koľko návštevníkov sa nachádzalo pri Tatranskom dóme. Pre krátkosť času a veľmi veľa návštevníkov sa nám nepodarilo dostať na výstavu, ale ako správni turisti, sme to zobrali s nadhľadom a povedali sme si, že sa tu ešte teda budeme musieť vrátiť. Cesta domov už prebiehala bez problémov a vo výbornej nálade sme stihli navštíviť aj vianočné trhy v Žiline.

      

      

      DEMANOVSKÁ JASKYŇA

     V jaskyni sme ešte my turisti z turistického krúžku neboli. Tak to bol popud k tomu, aby sme takýto rest napravili. V sobotu 5. novembra 2016 sme nabrali smer Jasná. Počasie nám prialo, cesta prebiehala bez problémov. V jaskyni bolo úžasne, všetci sme boli unesení z toľkej podzemnej krásy.

      

     ŠPORTOVÉ POPOLUDNIE

     Keď ráno vstávame je tma a večer sa zotmie ani sa nenazdáme. To je naozaj málo času, aby si  deti splnili povinnosti do školy a stihli aj vybehnúť von medzi kamarátov. Tak, aby sme naše deti rozhýbali, pozvali ich p.uč. Mgr. Vancelová, Mgr. Filušová, Mgr. Pionteková na športové popoludnie v rámci CVČ. Všetci prvostupniari, veľkí s malými, dievčatá s chlapcami s nadšením zdolávali prekážkové dráhy, súťažili, povzbudzovali. Na záver si dievčatá s chlapcami zahrali loptovú vojnu. Vyhrali všetci, všetci, ktorí sa rozhýbali. Pre veľké nadšenie detí budeme musieť túto akciu čoskoro zopakovať.

      

      LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD

     Tohtoročný lampiónový sprievod v rámci nášho CVČ sme prežili v pokojnej, priateľskej atmosfére. Čas pre svoje deti si našli aj rodičia. Stretli sme sa  v pondelok 14.11.2016 o 16. hodine a než sme porozsviecali lampáše a lampióny, zotmelo sa. Prešli sme tradičnú trasu okolo kostolíka do Potôčkov a späť. Večer bol  krásne chladný, a v žiare svetielok, v blízkosti kamarátov a rodičov mal čarovnú atmosféru.

     Po návrate sme pred školou vypustili lampión šťastia. Veríme, že všetky priania sú splnené... 

      

       DEŇ PLÁVANIA

     Vytúžené popoludnie na plavárni sa vydarilo. Zosúladiť dopravný spoj do Čadce s hodinami plávania pre verejnosť nebolo ľahké. Ale vďaka ochotnému personálu plavárne, malo 19 detí spolu s p.uč.Filušovou, Vráblikovou a Vancelovou 24.10.2016 k dispozícii dve plavecké dráhy a rôzne plavecké hračky, ktoré vo vode rozprúdili zábavu. Na spoj do Olešnej počkali v cukrárni. Radosť, smiech, pohyb - pekné popoludnie.

      

      PRECHOD KYSUCE

     Ako turistický krúžok sme činnosť začali symbolicky a to prechodom našich Kysúc. Túru sme začali v sobotu 01.10.2016 z Ochodnice. Turistickým chodníkom sme prešli na Chotárny kopec, pokračovali sme na Črchľu. Tam sme si dali prestávku a kochali sme sa nádherným výhľadom. Cesta pokračovala na Husárik. Trasu sme ukončili v Čadci.

      

     Šk.rok:2016/2017

     ...............................................................................................................................................................................

     Šk.rok: 2015/2016

        MAJSTROVSTVÁ SVETA V HOKEJI - RUSKO 2016

     Každý rok nám v máji začne prúdiť v telách krv hokejových fanúšikov a hokej sa stáva témou číslo 1. Aj my v škole sme sa stretli 11.5.2016, aby sme spoločne prežili fanúšikovskú atmosféru. Rozložené lavice, stoličky, gauče, vôňa čipsov, pukancov... Stretnutie sme odštartovali zápisom tipov. Nechýbalo ani víťazoslávne : „Góóól!“, ale počiatočné nadšenie vystriedal smútok, pretože zápas s Nemeckom sme prehrali. Bohužiaľ ani žiaden tip nevyhral, pretože až na jednu tipujúcu, sme favorizovali Slovensko. Tak možno budúci rok.

      

       ANDERSENOVA NOC

     Tradične, ako každý rok, sa aj tento uskutočnila deťmi dlho očakávaná, tajomná Andersenova noc (29.-30.04.2016).

     Tohtoročnú „knižkovú“ noc, tematicky otvorila kysucká spisovateľka Terézia Mešťanová. Táto autorka už vydala niekoľko kníh a na úvod deťom čítala vlastné veršované rozprávky. Svoje čitateľské umenie predviedli aj deti. Pani Mešťanová potom rozprávala o svojich spisovateľských začiatkoch, čo deti zaujalo a kládli jej zvedavé otázky. Po rozlúčke so spisovateľkou sa deti chutne navečerali. Po večeri sa rozdelili do družstiev, kde riešili čitateľské úlohy. Po vyhodnotení zábava pokračovala vrecovým tancom. Deti sa potom rozdelili do dvoch tried, prezliekli sa do pyžamiek a noc ešte pokračovala sledovaním a čítaním rozprávok a pre tých ešte čerstvých aj nočnou diskotékou. Už sa tešíme na Andersenovu noc 2017.

      

     VALENTÍNSKE SRDIEČKO

     Srdce - symbol lásky a úprimných, nezištných medziľudských vzťahov. Každý rok naša škola organizuje súťaž O najkrajšie Valentínske srdiečko. Je zaujímavé, že každý rok deti prekvapia svojou kreativitou a vytvoria naozaj krásne srdiečka. To asi preto, že ich tvoria s láskou a určite za každým srdiečkom si predstavujú niekoho, komu by ho darovali. Srdiečka krášlili priestory školskej chodby a každý žiak mohol odovzdať svoj hlas niektorému z nich. Po spočítaní hlasov sme dospeli k týmto výsledkom:

     1.miesto: srdiečko Terezky Fojtíkovej z 1.A.

     2.miesto: srdiečko Veroniky Škulavíkovej z 5.A

     3.miesto: opäť srdiečko Terezky Fojtíkovej z 1.

      Všetkým srdiečkárom gratulujeme a ďakujeme za pozitívnu energiu.

      

     EXKURZIA DO BOJNÍC

     V pondelok 11.4.2016 CVČ pri ZŠ s MŠ Olešná 464 zorganizovalo historicko-biologickú exkurziu do Bojníc.  Pod ochrannou rukou p.uč. Mgr. A.Ruizovej a Mgr. I. Piontekovej 23 žiakov piateho a šiesteho ročníka navštívilo Múzeum praveku pri Prepoštskej jaskyni -  miesto táboriska pravekých neandertálcov. Prostredníctvom výkladu pani sprievodkyne, rôznych aktivít a tvorivej dielne sa zoznámili so životom ľudí v najstaršom historickom období dejín. Cestou do ZOO sme sa pristavili pri 700-ročnej Lipe uhorského kráľa Mateja a  obdivovali nádherné okolie Bojnického zámku. V ZOO sa im najviac páčil zápas dvoch medveďov hnedých, slony a vivárium s anakondou a pytónom. Deti nezabudli ani na svojich blízkych a na konci exkurzie im v stánkoch pri zámku  nakúpili spomienkové darčeky.  Na základe pozitívnych reakcií detí možno skonštatovať, že táto exkurzia splnila ich očakávania.

      

     PASOVANIE ZA ČITATEĽOV KNIŽNICE

     Marec - mesiac kníh sme si na našej škole pripomenuli aj akciou CVČ  Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice. 17. 3. 2016  sa školská knižnica zmenila na Knižné kráľovstvo. Kráľovná kníh / školská knihovníčka/ premenila prváčikov na rytierov. Každý z nich dostal po tri úlohy, ktorými mal dokázať, že  dokáže  pomáhať  kráľovnej  chrániť  kráľovstvo. Rytieri  plnili tieto úlohy:

     1.Prečítať  rozprávku  Modrá baretka / popletená rozprávka Červená čiapočka/ a opraviť ju                                                         

     2.Nájsť v hádanke zvieratko, nakresliť ho  a napísať začiatočné písmenko

                                                                                                                      

     3.Prezentovať pred spolužiakmi výsledok  svojej práce.

     Po splnení úloh sa začalo slávnostné pasovanie. Rytieri -  budúci čitatelia školskej knižnice sľúbili, že sa  ku knihám budú pozorne správať, nebudú ich ničiť, čarbať do nich  a  načas ich vrátia, aby si knižky mohli požičať ďalší čitatelia. Pri samotnom akte pasovania školská knihovníčka položila na plece pasovaného  prváka  čarovnú paličku  a hovorila formulku:

     “Pasujem ťa, /meno prváčika/,  z rytiera  na  čitateľa našej školskej knižnice. Ochraňuj naše Knižné kráľovstvo!"  

     Každý dostal sladkosť a pamätný list, ktorý mu  bude pripomínať nielen slávnostné pasovanie, ale aj sľub, že bude  príkladným čitateľom. Na záver  si všetci spoločne  s pani knihovníčkou zatancovali.

      

     TURISTI NA HREBIENKU A REINEROVEJ CHATE

      

     26. januára 2016 sa turisti zo základky z Olešnej a žiaci 8. ročníka vybrali do Vysokých Tatier. Zo Starého Smokovca po modrej turistickej značke „pochodovali“ na Hrebienok. Výstup bol síce náročný, ale zato výhľady a počasie boli ukážové J. Na Hrebienku navštívili Tatranský dóm, v ktorom ich schladili nádherné ľadové sochy. Po krátkej pauze vystúpili na Rainerovu chatu, kde si oči popásli na snehovom betleheme. Z Rainerky sa vrátili na Hrebienok a tam konečne naplnili hladné brušká J. Do Starého Smokovca už schádzali unavení, ale spokojní a plní nových zážitkov.

      

     VIANOČNÉ VYSTÚPENIE PRE VEREJNOSŤ     

      

     Počas 4.adventnej nedele (20.12.2015) sa v KD Olešná konal vianočný program organizovaný OcÚ Olešná. Do spomínaného programu sa zapojili aj naši žiaci, konkrétne členovia umeleckého krúžku. Tí sa predviedli v scénke o troch svetových hrdinoch, ktorí sa dozvedeli o príchode nového hrdinu, ktorý má zachrániť svet. Táto scénka mala v sebe ukryté vianočné posolstvo. S týmto predstavením a tiež milou pesničkou, v ktorej všetkým priali radostné sviatky, vystúpili členovia krúžku aj v Kostole sv. Júdu Tadeáša v Olešnej – Potôčkoch počas vianočných sviatkov (25.12.2015). Okrem predstavenia sa v rámci programu uskutočnila burza výrobkov našich žiakov, ktorej výťažok bol určený na liečbu Mirka Bazgera, mladého obyvateľa Olešnej. Sme radi, že aj takouto troškou prispeli k jeho liečbe aj naši žiaci.

      

      

     ADVENTNÉ ČÍTANIE       

     V týždni od 14.12. do 18.12.2015 sa uskutočnil Týždeň adventného čítania rozprávok. Žiaci druhého stupňa (M. Halajová, J. Cudrák, P. Fialová, M. Kuricová, V. Bučková, B. Janíková, A. Michalatová, S. Škulavíková), prichádzali počas veľkých prestávok do prvej triedy a našim prváčikom čítali rozprávky. Deti sa pohodlne usadili a počúvali nádherné rozprávkové príbehy. Aj keď už čítajú prvé slová, prečítať rozprávku ešte nezvládnu. Možno aj takéto čítanie ich povzbudí a raz aj oni budú zdatní čitatelia ako ich starší spolužiaci.

      

     ZDOBENIE PERNÍČKOV

      

     K vianočnej besiedke našej školy neodmysliteľne patria zdobené medovníčky. Preto už na začiatku decembra napiekli pani učiteľky Mgr. M. Blaskovicsová a Mgr. D. Vancelová voňavé medovníčky, aby ich žiaci mohli ozdobiť cukrovou polevou a urobiť tak z obyčajných medovníčkov naozaj tie vianočné.

     Deti nesklamali. Bola to radosť pozrieť sa po skončení zdobenia na lavice plné voňavých a nádherne vymaľovaných medovníkov. Takto vedia zdobiť iba deti. Po zabalení do celofánu budú pripravené ako darček pre každého účastníka vianočnej besiedky.

      

     LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD

     Nie každá aktivita je závislá od počasia. Lampiónový sprievod je však jedným z tých akcií, kde je vhodné počasie priam žiaduce. Preto pôvodný plán zrealizovať sprievod v pondelok 09.11.2015 sa presunul pre hustý dážď na utorok 10.11.2015. Žiaci sa začali schádzať pred školou okolo 16. hodiny. Vzájomne sa vítali, ukazovali si farebné lampióny, družne sa zhovárali. Postupne sme sa poschádzali a rozsvietili lampióny. Sprievod sme odštartovali spoločnou fotkou pred školou a cukríkom. Zotmelo sa a jas lampiónov osvetľoval detské radostné tváre. Cesta okolo kostola, do Potôčkov a späť mala svoju čarovnú atmosféru. Sprievod sme ukončili na ihrisku, kde sme vypustili lampióny šťastia. Dúfame, že všetky priania odniesli až tam, kde budú splnené. 

      

     CHATA KMÍNEK

     V sobotu 07.11.2015 sa naši turisti vybrali opäť do terénu. Tento krát si zvolili severný smer a navštívili miesta na slovensko-českom pomedzí. Na Makove prešli zopár turistických trás a zablúdili na chatu, kde deň pekne zakončili teplým jedlom. Keďže počasie im ešte prialo, vychutnali si posledné jesenné dni v pohode.

      

      

      

     PÍŠU PRE NÁS      

      

     Žiaci tretieho a piateho ročníka strávili jedno príjemné októbrové popoludnie v školskej knižnici. Téma tohto stretnutia bola Píšu pre nás. S autormi pre deti a mládež sa žiaci bežne stretávajú v školských čítankách, ale doma to s čítaním určite nepreháňajú. Niet teda divu, že deti majú problém si na nejakých autorov narýchlo spomenúť. Toto popoludnie mali možnosť s p. uč. Ruizovou doslova „prehrabať“ celú knižnicu. Každú knihu bolo potrebné otvoriť, prečítať si úryvok, knihu zaradiť a vypísať autorov kníh pre deti a mládež.

      

     NÁVŠTEVA JÁNOŠÍKOVÝCH DIER

      

     Turistický krúžok odštartoval svoju dráhu 10.10.2015 v krásnom prostredí Terchovej. Zo začiatku to s počasím nevyzeralo veľmi dobre, ale nakoniec k nám bolo veľmi zhovievavé. Prvá túra síce bola trochu náročnejšia, ale stálo to zato. Začínali sme pri hoteli Diery a pokračovali sme na Ostrvné, Podžiar, Vrchpodžiar a z dier sme zišli do Štefanovej. Do Vrátnej doliny sme nakoniec ako správni turisti zišli pešo. Síce sme boli všetci trochu unavení, riadne špinaví ale hlavne zvedaví, kam sa pôjdeme nabudúce.

      

     NAJLEPŠÍ ČITATEĽ    

      

     Tento rok krúžok CVČ Školská knižnica zahájil svoju činnosť vyhlásením najlepšieho čitateľa za uplynulý školský rok. Najlepším čitateľom sa stal Jakub Jozek. Druhé miesto obsadila Monika Halajová a tretie Sebastián Chabroň. Trojica najúspešnejších čitateľov bola odmenená hodnotnými knižnými cenami. Veríme, že láska ku knihám je u týchto žiakov naozaj silná, a že pretrvá po celý život. Dúfame, že ich ohodnotenie povzbudí aj ďalších, aby čo najčastejšie siahali po knihách a spolu s vlastnou fantáziou prežívali tie úžasné príbehy, ktoré knihy v písmenách ukrývajú .

      

      

     Deň športu s medzinárodnou účasťou 

     Žiaci našej školy mali možnosť zmerať sily aj v zahraničí, konkrétne v poľskej škole Podlesie v Katowiciach, kde sa dňa 29.05.2014 konal Deň športu s medzinárodnou účasťou. Okrem poľských žiakov si s našimi žiakmi zasúťažili aj deti z českého Krmelína. Naším žiakom sa najviac darilo vo florbale, v ktorom získali 1.miesto. V atletike nás úspešne reprezentovali Natália Bazgerová zo 7.A a Ján Gunčaga z 8.A.

     Deti si mohli vyrobiť aj pekné upomienkové predmety - ručne šité flaušové zajačiky, no vyskúšali si aj techniku koláže v tvorivých dielňach. Domov sme sa síce vracali unavení, no plní zážitkov.

     Foto: viď Fotoalbum

     Jarný florbalový turnaj

     Dňa 27.5.2014 sa v telocvični pri Základnej škole v Staškove uskutočnil Jarný florbalový turnaj. Sily si zmerali družstvá zo športových krúžkov z CVČ pri ZŠ s MŠ Olešná a družstvá zo športových krúžkov pracujúcich pod CVČ Staškov. Športovou halou sa striedavo ozývali pokriky: "Olešnááá do tohoo!" alebo "Staškov do toho!" Po štyroch hodinách športového zápolenia sme sa dozvedeli mená víťazov:

     1. WHITE WOLFS Staškov

      2. Slovak TEAM Staškov    

     3. SLOVAN Olešná         

     4. BZUČIACI Olešná       

     Na záver sa súťažiacim prihovoril starosta obce Olešná p. Stanislav Novotný, ktorý športovcov povzbudil a zaželal im ešte veľa športových úspechov. Všetkým našim reprezentantom ďakujeme za reprezentáciu CVČ pri ZŠ s MŠ Olešná a želáme im veľa športového šťastia v budúcom turnaji.

     Foto: viď Fotoalbum

     Sledovanie hokejového zápasu Slovensko - USA

      

     Olympijské hry v Soči sú v plnom  prúde a tak sme si aj my, v našej škole,  priblížili 13.02.2014 o 13.30 hod. športovú atmosféru sledovaním hokejového zápasu medzi Slovenskom  a USA.  Začiatok zápasu sa odvíjal sľubne a po góle nášho Tatára sa školskou chodbou ozývalo radostné: „Slovenskóóó do toho!“

      Potom sa však na našich hokejistov nalepila „hokejová smola“ a napriek neustálemu povzbudzovaniu nadšených fanúšikov zápas skončil  7:1 pre USA. Atmosféra sledovania zápasu bola úžasná.  Naši žiaci našim hokejistom  odkazujú: „ Nevadííí a Slovensko do toho!“

     Foto:viď Fotoalbum

      

     Valentínske srdiečko

     Deň svätého Valentína patrí k najkrajším sviatkom v roku, je to príležitosť, keď môžeme vyjadriť svojim blízkym, ako ich máme radi.  Aj na našej škole prebiehala v termíne od 10.1. do 10.2. 2014 súťaž o najkrajšie valentínske srdiečko. Súťaže sa zúčastnilo 73 žiakov a za najkrajšie srdiečko hlasovalo 66 žiakov.  A tu sú výsledky:

     1. miesto  - Michaela Badžgoňová, VIII.A, srdiečko č. 24
     2. miesto - kolektívna práca žiakov, I.A, srdiečko č. 50
     3. miesto - Veronika Bučková, V.A, srdiečko č. 20
     4. miesto – D. Drahňáková, A. Haferová, IX.A, srdiečko č. 27
     5. miesto – N. Blažeková, T. Dodeková, V.A, srdiečko č. 45

      

     Víťazom srdečne blahoželáme!

     Foto: viď Fotoalbum

      

      

     Návšteva plavárne

     Čadčianska plaváreň v piatok 07.02.2014 ožila nadšeným výskotom žiakov Športového krúžku č. III.. Voda bola príjemne teplá a tak si žiaci mohli vyskúšať svoje plavecké i skokanské zručnosti. Po uplynutí hodiny plávania sa všetci bežali prezliecť a tešili sa na svoj obľúbený párok v rožku či hranolky. Niektorým teda voda poriadne vytrávila, lebo predavač mal stále plné ruky práce. Domov sa žiaci vracali príjemne unavení a spokojní.

     Foto: viď Fotoalbum

      

     FLORBALOVÝ TURNAJ

     Žiaci športových krúžkov II, III, IV si v pondelok 25.11.2013 zmerali sily vo florbalovom turnaji organizovanom našim CVČ. Žiaci boli rozdelení do troch družstiev.  Na prvom mieste sa umiestnilo družstvo č. 2  (ružoví) s počtom bodov 14, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo č. 3 (červení) s počtom bodov 10 a na treťom mieste sa umiestnilo družstvo č. 1 (bieli) s počtom bodov 6.

     Družstvo č.1 (bieli): Tomáš Duraj, Jakub Cudrák, Jozef Cudrák, Patrik Perďoch, Filip Torčík, Marek Tatarčiak, Ján Gunčaga, Julka Mravcová.

     Družstvo č. 2 (ružoví): Vladimír Krenželok, Marek Fiala, Dominik Kováčik, Linda Fučková, Natália Bazgerová, Dávid Zajac, Miro Kramarčík, Matúš Kožák, Marek Badura.

     Družstvo č. 3 ( červení): Ján Dedič, Pavol Marejka, Branislav Halagačka, Filip Dodek, Adela Škulavíková, Tibor Kontrík, Dominik Červenec.

      

     Počet zúčastnených 28 z toho 4 pedagógovia.

      

     Foto: viď Fotoalbum

      

      

      

     DEŇ ČAROVNÝCH BYTOSTÍ V KNIŽNICI

      

     V piatok 22. 11. 2013 ožije naša školská knižnica

     zázračnými bytosťami. V tento deň vystúpia

     čarovné bytosti z rozprávok, poviedok a románov a budú sa prihovárať deťom našej školy.  Chceš vedieť, aké to budú bytosti? Nechaj sa prekvapiť a príď!

      

     Si srdečne pozvaný!

      

      

     Šarkanovo naostro

     Zhotoviť šarkana, ktorý lieta, vôbec nie je ľahká vec. V pondelok 04.11.2013 sa o tom presvedčili deti, ktoré sa o zhotovenie lietajúceho šarkana pokúšali viackrát. Umenie totiž spočíva v správnom vyvážení spevňujúcich paličiek a správnej dĺžke chvosta. Napriek tomu sa podarilo všetkým deťom zhotoviť krásneho šarkana, ktorého lietajúce schopnosti sme si vyskúšali na ihrisku. Počasie nám prialo, pofukoval vetrík, ktorý je k lietaniu šarkanov veľmi potrebný. Aj keď nie všetky šarkany sa  vzniesli k oblohe, podujatie bolo vydarené. Na záver boli ocenené tri najkrajšie šarkany, za ktoré ich zhotovitelia dostali pekné ceny. Víťazmi sa stali Nikolka Dedičová zo IV.A, Veronika Bučková z V.A a Natálka Kuricová tiež zo IV.A. Víťazom srdečne blahoželáme!

      

      Príležitostná akcia CVČ - Krajina Šarkanovo

     Trieda 3.A  v pondelok 21.10.2013 zažiarila všetkými farbami jesene. Nie, nezavítal k nám ujo maliar, to len usilovní žiaci našej školy vyrábali šarkany.  Na krásne usmievavé tváre lepili veľké očká, ktorými sa šarkany budú na nás pozerať z veľkej výšky. Chlapci sa zasa usilovali urobiť šarkanom dlhokánske chvosty, aby dobre a vysoko lietali. Už sa tešíme na pondelok 4. novembra 2013, keď tieto nádherné výtvory budú lietať po oblohe.

      

     foto: viď Fotoalbum

      

      

      

     Pozývame Vás do krajiny Šarkanovo 

     Stretneme sa 21.10.2013 v III.A, alebo v prípade priaznivého počasia aj na ihrisku o 12.30 hod., ale pripojiť sa môžete aj neskôr.

     Treba si priniesť materiál na výrobu šarkana (výkres, paličky, pastelky, farebný papier, lepidlo, špagát a nožnice).

     Počas popoludnia si šarkany vyrobíme a ak nám bude priať počasie spoločne si vyskúšame aj ich letecké schopnosti.

     Tešíme sa na Vás!!!

      

      

     KURZ PLETENIA PEDIGU 

      

     V pondelok 14.10. 2013 sa na našej škole uskutočnil kurz pletenia z pedigu. Akcie sa zúčastnilo 18 účastníkov. Akcia sa konala pod záštitou CVČ pri ZŠ s MŠ Olešná 464 a podporil ju Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis pod názvom projektu „Kreativitou proti vlastným bariéram“. Cieľom tejto akcie bolo dokázať, že pri dobrej vôli každé dieťa zvládne vyrobiť naozaj krásny výrobok z pedigu. Myslím, že tento úmysel sa podaril a každé dieťa odchádzalo domov s vlastne vyrobeným darčekom. Akcia bola úspešná a dúfam, že sa nám ju podarí zopakovať v predvianočnom čase, kedy si môžu účastníci vyrobiť vlastnoručné ozdoby na vianočný stromček.

Základná škola s materskou školou Olešná 464