• Projekt s Trnavskou univerzitou

• Na našej škole sa v období september-december 2022 uskutočnili vzdelávacie výskumné aktivity v oblasti prírodovedného vzdelávania pre žiakov štvrtého ročníka pod záštitou Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzite v Trnave.

Aktivity boli vedené doktorandkou Mgr. Žanetou Staníkovou a ich cieľom bolo najmä rozvoj spôsobilosti vedeckej práce a postojov k vede a vedeckému skúmaniu. Žiaci sa počas induktívne orientovaného vyučovania mohli priblížiť práci vedcov – vytvárali predpoklady, navrhovali priebeh skúmania, overovali a následne vyhodnocovali výsledky skúmania. Žiaci pracovali s rôznymi materiálmi a látkami na „vlastnej koži“, čo bolo pre nich motivujúce a zároveň zábavné. Práve takýmto spôsobom vzdelávania žiaci získavajú adekvátne predstavy o vede a vedeckej práci a keďže zámerom aktivít bolo zlepšiť vnímanie vedy a techniky a spopularizovať ich v rámci spoločnosti, veríme, že zapojenie do jednotlivých aktivít umožnilo vzbudiť záujem žiakov o štúdium vedeckých a technických disciplín. Vedecké a technické disciplíny sú veľmi dôležité nielen pre hospodársky či spoločenský pokrok, ale umožňujú napomáhať aj pri riešení celosvetových problémov a výziev. Je preto dôležité, aby si žiaci prirodzene uvedomovali ich význam a dôležitosť a to je možné najmä aplikáciou induktívnych metód do vyučovania prírodovedných predmetov.

Vďaka patrí pani riaditeľke PhDr. Slovákovej a rovnako aj pani učiteľkám PhDr. Blaskovicsovej a Mgr. Urbaníkovej za ústretovosť a v neposlednom rade žiakom za ich spoluprácu a entuziazmus počas vyučovania.